Det største felt nogensinde var samlet til DM i Cross i Sorø i dag!

Redaktøren kunne desværre ikke selv være med i dag, men så er det godt at bloggens fotograf fik startet bilen alligevel og drønet af sted. Han kunne berette at Jonas Pedersen ligepræcis gjorde det som mange havde på fornemmelsen inden løbet, nemlig stak kniven i den flerdobbelte mester Kenneth Hansen, der altså i år måtte smage egen medicin som Senior Herre Elite, og se en håndfuld gode UCI point gå til en U23 rytter. Surt for Kenneth, men stort tillykke til Jonas Pedersen, stærkt kørt.

AltomCykling.dks hjemmebanedreng Joachim Parbo snuppede en 3.plads på sin stål Cielo fra Chris King, stærkt mester, trods en heller ikke optimal sæson, så er der kommet fart i cyklen, vi glæder os til at se dig i årets sidste halvdel af sæsonen.

På Damesiden vandt Annika Langvad på den mudrede bane, foran en Margreit da Klops der ikke har haft en optimal sæson, og allerede på startstregen så lidt nervøs ud (synes fotografen at kunne ane). Annika snuppede guldet for anden gang, vi håber på en bedre sæson næste år for da Klops og endnu en duel om det danske guld.

Tillykke Annika!

Kan desværre ikke kloge mig på de andre klasser, men det skulle have været en super da i Sorø, fedt at Cross er på vej frem i DK, lad os håbe på det kun fortsætter de næste mange år.

Vi har lige billeder som jeg arbejder på – de kommer her snart.

Resultater fra i dag:

Dame
1 Annika Langvad – Specialized Racing 00:41:02
2 Margriet Kloppenburg – Team Bergamont Bicycles by BMC group 00:43:34
3 Cathrine Grage – Sydkysten Cycling 00:48:26
4 Anna Madsen – Grenaa Cykle Club 00:49:55

Herre Junior
1 Simon Andreassen – Team Webike – DMK 00:44:49
2 Tobias Mørch Kongstad – CEC Amager Junior 00:47:17
3 Anders Bregnhøj – Team Webike – DMK 00:47:35
4 Jonas Lindberg – Gl.rye Mtb 00:47:40
5 Lucas Mikkelsen – DMK 00:51:02

1 omgang efter
6 Magnus Bak Klaris – CEC Amager Junior 00:38:23
7 Daniel Bonde Nielsen – ÅMK 00:41:43
8 Niklas Larsen – Team Python.Pro 00:41:51
9 Andreas Stokbro – CEC Amager Junior 00:42:04
10 Søren Siggaard – Giordana Isaac Cycle Herning 00:42:22
11 Thor Mørup Prødel – CK Fix 00:44:11
12 Rasmus W.N. Gøtke – Riwal Cycling, Climasell junior 00:44:39

2 omgange efter
13 Rasmus Nejrup – Roskilde Cykle Ring 00:40:45
14 Casper Ingeberg – Odder CK 00:40:46

U11  
1 William Friis Gulaker – CK Kronborg 00:35:31

1 omgang efter
2 Jens Bak Bjerregaard – Odder CK 00:27:13

U13  
1 Tobias Lund Andresen – CK Fix 00:23:01
2 Rasmus Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:26:09
3 Gustav Wang – CK Fix 00:38:21

U15  
1 Lucas Wulff Andersen – Odder CK 00:31:29
2 Mads Klinke – Roskilde Cykle Ring 00:32:07
3 Ludvig Anton Wacker – Roskilde Cykle Ring 00:32:24
4 Joshua Amos Gudnitz – CK Kronborg 00:33:00
5 Jacob Lunding Smith – HMTBK 00:36:58
6 Nicolay Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:38:12
7 Tobias Stieler – CK Kronborg 00:40:33
8 Mads Bak Bjerregaard – Odder CK 00:41:35

1 omgang efter
9 Gustav Lunding Smith – HMTBK 00:39:26

U16 piger  
1 Ella Donsmark – HMTBK 00:28:31

U17  
1 Anthon Charmig – Odder CK 00:35:58
2 Andreas Lund Andresen – CK Fix 00:37:29
3 Christian Duus Storgaard – Varde Cykelklub 00:37:30
4 Carl Sørensen – CK Kronborg 00:43:40
5 Luca Ryberg Lonardi – Team Cycling Ringsted 00:44:09
6 Adam Toftemark – Roskilde Cykle Ring 00:44:57
7 August Bystrup Johansen – Aalborg Cykle-Ring 00:45:46
8 Jeppe Hanssing – AmagerCR 00:48:00
9 Peter Haslund – Næstved BC 00:48:44

1 omgang efter
10 Mikkel Ulriksen – Varde Cykelklub 00:37:04
11 Martin Omarsson Mollerup – CK Kronborg 00:37:29
12 Oliver Emil Errebo – CK Fix 00:39:00

2 omgange efter
13 Rasmus Linneberg – CK Fix 00:26:24

Veteran  
1 Henrik Andersen – HMTBK 00:45:50
2 Thomas Nørup – Team Novo Nordisk 00:47:46
3 Kenneth Lund Hansen – CK Fix 00:48:13
4 Morten Christensen – Sorø BC 00:49:25
5 Anders Bro Bystrup – Aalborg Cykle-Ring 00:49:43
6 Tomas Louis Millung – CK Kronborg 00:50:01
7 Peter Faldt Jensen – Fredericia CC 00:50:25
8 Jesper Thomsen – CK Kronborg 00:50:37
9 Lars Storgaard – Varde Cykelklub 00:51:37
10 Kristian Israelsen Olsen – ABC 00:52:05
11 Søren Lind Wenck – Specialized Workforce 00:52:34
12 Lars Therp – JC Cykelklub 00:52:46
13 Ulrik Andreassen – DMK 00:53:20
14 Kurt Sørensen – Fredericia CC 00:54:52
15 Karsten Andresen – CK Fix 00:55:15
16 Stig Andersen – Sorø BC 00:55:25
17 Karsten Olsen – Fredericia CC 00:56:13
18 Michael Petersen – Cykling Odense 00:56:54
19 Ole Egeblad – HMTBK 00:56:57
20 Jesper Bødker Buchtrup – Team Cycling Ringsted 00:57:26
21 Jakob Grønnebæk Rhode – CK Aarhus 00:57:28

1 omgang efter
22 Jan Birkmann Henriksen – Køge Cykel Ring 00:46:39
23 Nicolaj Brems – Fredericia CC 00:47:49
24 Michael Hansen – Ordrup CC 00:48:10
25 Henrik Sørensen – CK Kronborg 00:49:02
26 Hasse Larsen – Ordrup CC 00:50:25
27 Christian Visby – Sydkysten Cycling 00:53:20

2 omgange efter
28 Jan Bonde Nielsen – ÅMK 00:31:51
29 Bo Belhage – CK Kronborg 00:40:57

3 omgange efter
30 Heino Kolberg – Sorø BC 00:21:29
31 Per Michael Nielsen – Sorø BC 00:25:37
32 Martin Salbæk – Sorø BC 00:26:14
33 Morten Donsmark – HMTBK 00:28:20

4 omgange efter
34 Henrik Veiergang – JC Cykelklub 00:10:18
35 Kim Lambæk – Vejen BC 00:11:12

5 omgange efter
36 Morten Hansen – Roskilde Cykle Ring 00:00:51