Desværre kunne redaktøren ikke være tilstede grundet fødselsdag i København, men rygterne fortæller om et forrygende arrangement (igen) på Aarhus Cyklebane, mere end 500 mennesker havde fundet vej ud til den nyrestaurerede bane, hvor de kunne se elite, dame, ungdom og motionsklasser dyste i banens mange discipliner til minde om banelegenden Kay Werner. Se i øvrigt et par super fede videoer Toke Hage har præsteret ved at montere et kamera på Jimmy Sørensens cykel, se links nede i artiklen! 

Af: Uggi Kaldan

Endnu et flot arrangement på Aarhus Cyklebane!

Både sportsligt og publikumsmæssigt var det igen en stor succes på Aarhus Cyklebane, hvor der for anden gang blev afholdt mindeløb til ære for banelegenden Kay Werner. Hos eliten viste par nr. 3 v. Alex Rasmussen og Christian Kos (Holland) klassen fra første afdeling, hvor Alex tog en sejr i linjeløbet og Christian Kos blev nummer 4.

I udskilningsløbet viste par nummer 8, de tilrejsende belgiere Killian Michiels og Matthias van Beethoven som de stærkeste, her vandt Killian og Matthias kom ind som 3er.

The longest lap

I en spændende ”Længste Omgang” vandt Alex Rasmussen endnu engang foran det lokale talent Johan Tiedemann Langballe og Frederik B. Schwartz. I alt sin enkelthed går “den længte omgang” ud på at holde sig på cyklen i 3 minutter, uden at passere start, er man stadig på cyklen når klokken ringer, så kører men en omgangs sprint… så det handler altså om at være tættet på startstregen når tiden er gået… men uden at ryge over den. Det er ret svært på banecykel der jo ikke har bremser, og på en bane der “hælder” skal jeg hilse og sige.

Toke Hage havde monteret et kamera på Jimmy Sørensens cykel, du kan se hvordan han klarede sig HER! Jimmy Sørensen dannede i øvrigt par med den danske tour helt Michael Valgren i går.

Det afgørende parløb

Par nummer 3 v. Alex Rasmussen/Christian Kos lå klart i spidsen inden det afgørende parløb, men de blev sat under pres, da par nummer 1, Frederik Schwartz og Jacob Mørkøv, og par nummer 7, Elias Helleskov Busk og Martin Frank, hurtigt tog en omgang på feltet.

Her har Toke Hage også haft kamera på Jimmy Sørensens cykel, og det viser at det godt kan være svært at komme til at skifte, når man ikke er toprutineret banerytter! Se den fede video HER!

Til sidst var par nummer 3 dog for stærke og stak af med den samlede sejr!

Resultater Kay Werners Mindeløb – Parløbs Omnium 2015: 

Linjeløb
1 Alex Rasmussen
2 Aleksander Perez (Norge)
3 Nicklas O. Pedersen
4 Christian Kos (Holland)
5 Frederik B. Schwartz
6 Matthias van Beethoven (Belgien)

Udskilningsløb
1 Killian Michielse (Belgien)
2 Elias Helleskov Busk
3 Matthias van Beethoven (Belgien)
4 Alex Rasmussen
5 Christian Kos (Holland)
6 Frederik B. Schwartz

”Længste Omgang”
1 Alex Rasmussen
2 Johan Tiedemann Langballe
3 Frederik B. Schwartz
4 Martin Frank
5 Killian Michiels (Belgien)
6 Elias Helleskov Busk

Samlet efter Jagten
1 Alex Rasmussen (Danmark) – Christian Kos (Holland) 39
2 Matthias van Beethoven – Killian Michiels (Belgien) 32
3 Elias Helleskov Busk – Martin Frank (Danmark) 28
4 Frederik B. Schwartz – Jacob Mørkøv (Danmark) 14

1 omgang efter
5 Johan Tiedemann Langballe (Danmark) – Aleksander Perez (Norge) 18
6 Sebastian Schneider (Tyskland) / Nicklas O. Pedersen (Danmark) 13
7 Mads Rydicher – Thomas Guldhammer (Danmark) 2
8 Nicolai Just – Mikkel Møller (Danmark) 0

2 omgange efter
9 Michael Valgren – Jimmi Sørensen (Danmark) 0

3 omgang efter
10 Eskil Vammen – Ulrik Thomsen (Danmark) 0

6 omgange efter
11 Mikkel Skovgaard – Svend Helleskov Buch (Danmark) 0

7 omgange efter
12 Morten Stampe – Jakob Albertsen (Danmark) 0

Sprinter Omnium:
1 William Rimkratt-Milkowski 20
2 Mathias Munk Andersen 10
3 Jakob Joensen 10
4 Jens Frederik Hesse Thomsen 4

Scratchløb
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Jakob Joensen
3 Mathias Munk Andersen
4 Jens Frederik Hesse Thomsen

Sprint Heat
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Mathias Munk Andersen
3 Jakob Joensen
4 Jens Frederik Hesse Thomsen

Pointløb
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Jakob Joensen
3 Mathias Munk Andersen
4 Jens Frederik Hesse Thomsen

Sprint Heat
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Mathias Munk Andersen
3 Jakob Joensen
4 Jens Frederik Hesse Thomsen

U15:
1 Ruben Zilas Larsen 5
2 Alexander Solgaard Nielsen 4
3 Simon Kristensen 0

Sprint Heat 1
1 Alexander Solgaard Nielsen
2 Ruben Zilas Larsen
3 Simon Kristensen

Sprint Heat 2
1 Ruben Zilas Larsen
2 Alexander Solgaard Nielsen
3 Simon Kristensen

Sprint Heat 3
1 Ruben Zilas Larsen
2 Alexander Solgaard Nielsen
3 Simon Kristensen

U11 & U13:
1 Noah Wulff Andersen 13
2 Alexander Lyngbye 11
3 Merijn de Clercq (Belgien) 6

Damer:
1 Louise Norman Hansen 6
2 Anika Rasmussen 3

Omgang på tid
1 Louise Norman Hansen 25,9
2 Anika Rasmussen 26,2

Sprint Heat
1 Louise Norman Hansen
2 Anika Rasmussen

Forfølgelsesløb
1 Louise Norman Hansen
2 Anika Rasmussen

Motion:
1 Martin Thusgaard 10
2 Anders Dybro 10
3 Johnny Franck 5
4 Daniel Vestergaard 5
5 Claus Kristensen 2
6 Michael Ring Nielsen 1
7 Frederik Larsen 0
8 Thorlak Franck 0

Tempoløb
1 Anders Dybro 14
2 Daniel Vestergaard 9
3 Martin Thusgaard 6
4 Michael Ring Nielsen -19

Linjeløb
1 Anders Dybro
2 Martin Thusgaard
3 Johnny Franck
4 Claus Kristensen

Udskilningsløb
1 Martin Thusgaard
2 Johnny Franck
3 Daniel Vestergaard
4 Claus Kristensen