Først over stregen til Blue Biking i Kolding

Daniel San var noget hurtigere på cyklen end redaktøren har været på tasterne i Kolding for et par uger siden – og det faktisk for ringe, når nu Daniel faktisk kom først! Den unge (gamle) ræv – beretter fra en sjovt løb i Kolding.

Af Daniel Vestergaard | Foto: Henrik Nielsen, www.bikeriders.dk

Efter et par dage (uger) med meget skiftende vejrlig, oftest til den bedrøvende side, stod jeg lørdag morgen til fremragende cykelløbsvejr – høj sol og hård vind. Dagens program stod på 50 km motionsløb i området sydøst for Kolding, og med det gode vejr in mente og sommeferiens 105 km i benene besluttede jeg mig for at jeg havde overskud nok til at cykle både til og fra løbet, altså ca. 6 km oveni hatten

Sidste år, hvor vejret også viste sig fra sin gode side, havde ca. 80 cyklister og motionsryttere fundet vej til Blue Biking fordelt på de 3 MTB ruter (15, 25 og 35 km) og den ene landevejsrute. I år anslog arrangørerne at man havde ca. 130 til start, og der var især deltagerfremgang på landevejsruten, der jo havde debut sidste år. Så hermed en opfordring til at komme og køre med næste år i august

I modsætning til sidste år, hvor vi kørte efter GPS, var der i år tegnet fine gule pile på vejene (alle havde overlevet det bedrøvende vejr op til løbsdagen), og det fungerede upåklageligt. Det betød også at løbet kunne åbnes tidligere, og det skal jeg love for det blev. Kort efter masterstarten ud af Kolding by var færdig var de første 3 allerede kørt, én fra Børneafdelingen på Kolding Sygehus samt Johnny Poulsen og Lars Johnsen fra Kolding BC, og især de to Koldingryttere lagde fra land. Jeg måtte grave dybere end jeg lige umiddelbart brød mig om for at komme op til fronten. Kort efter jeg fik kontakt gav Lars lige farten et nøk opad, hvilkede kostede de to andre. De næste 5-7 km var et intenst forfølgelsesløb, indtil rytteren fra Børneafdelingen missede et skarpt sving og måtte ind og vende på en gårdsplads, før de to forfølgere kunne genoptage jagten. Lars og jeg gav den fortsat god gas, og på de små snoede veje ude omkring Sønder Stenderup, Bjert og Binderup mistede man hurtigt visuel kontakt.

Samarbejdet fungerede fint, og vi fik passeret Skamlingsbanken i god ro og orden, mens Lars fortalte historier fra gamle dage (han har bl.a. kørt DM med/mod Riis i 1995) og jeg fortalte fra knapt så gamle dage. Fra toppen af Skamlingsbanken gik det direkte ind mod mål i Kolding, med en kombination af side- og modvind, hvor det lykkedes mig at sætte Lars af i sidevinden og komme ind til Blue Koldings hovedkvarter med et lille forspring på 30-40 sekunder til Lars. Overraskende – for os –  kort tid efter kom en mindre gruppe ind, anført af Ole fra De Hvié Hvaler, der for alvor havde fået gang i motoren, samt Johnny fra KBC. De har helt sikkert haft hurtigste split på de sidste 10 km.

Efter løbet fik de 3 hurtigste på landevejsruten en fin præmie i form af en god flaske vin, men reelt set var der ’præmie’ til alle, da Blue Kolding var vært for ’alt godt fra pølsevognen’ + øl & vand til deltagerne. Her skal det naturligvis nævnes at alle startpenge går ubeskåret til et godt formål, i år Børneafdelingen på Kolding Sygehus. Rundt omkring de opstillede borde gik snakken om dagens ture, forventninger til næste år osv. Endnu engang vil jeg opfordre til at komme og køre med næste år, det er en god måde at få gang i benene igen efter en sommer hvor man måske ikke har fået kørt så meget som man håbede (pga. vejret, naturligvis) og måske har spist lidt for mange is (i trods, naturligvis) end man havde intentioner om.