Julens sidste træning - alt om cykling, cykling som livsstil, siden 2012
Julens sidste træning i Aarhus © Foto: Uggi Kaldan (med hjælp fra sød ældre dame)

Julens sidste træning

Findes der noget bedre end at skærpe appetitten juleaften med en lille cykeltur dagen før?

Tja… tjo… mjah… der findes sgu ret mange ting jeg kunne have fundet på der var sjovere i dag end cykeltræning i begyndende snestorm, men afsted kom jeg da, sammen med et par gutter fra “Asfalttræning i Aarhus” – en rimeligt ok tur alt taget i betragtning, fik ca.50 kilometer under dækkene, Jesper og Mikkel lidt mere.

Kan lige benytte lejligheden til at promovere ideén om at køre i dansk teamtøj (som man kan se jeg har på benene på billedet ovenfor), jeg praktiserer det selv i stor stil. Det ER bare sjovere at køre rundt i Concordia, LRØ, CULT, THOR osv. osv. end Team Saxo / Tinkoff og alle de andre pro hold… det kan også give sjove oplevelser, som da jeg i sommers overhalede ikke mindre end 4 lyserøde trøjer fra Giro de Italia på vej op af Yding Skovhøj i Danmarks Højeste, i min LRØ jersey, det var nok enkeltstarts specialister!?

Pas på de gamle teamtrøjer hvis I har dem, og benyt enhver lejlighed til at få fingrene i dem hvis I kan.

Glædelig jul fra os til jer, der kommer et par løbsanmeldelser her mellem jul og nytår, bl.a. TST Langelinjeløbet, hvor skiltningen og starten i år ikke var videre godt udført! – vi venter bare lige på lidt billeder fra Ole Thisted, der var ude og skyde et par billeder den dag.

Glædelig jul alle sammen